Bár alapvetően a szabad játék híve vagyok, mégis egyre többször veszem észre a pár hónapos fiamon, hogy 20-30 perc békés nézelődés, gügyörészés után elunja magát a járókájában. Azt gondolom ez teljesen normális is, szóval ilyenkor ki szoktam őt venni, és máris indulhat a játék. De hogy miket játsszunk egy 1-6 hónapos babával? Több lehetőség van, mint először gondolná az ember!

Azt hiszem az első és a legfontosabb dolog leszögezni azt, hogy egy 1-6 hónapos baba könnyen elfárad, szóval ne csodálkozzunk, ha egy-egy játék nem köti le őt sokáig.

Szerintem az is nagyon fontos, hogy nem kell több tízezer forintos játékötletekben gondolkodni amúgy sem, de ebben a korban meg még kevésbé.

Igyekszek most nektek olyan ötleteket adni, amik nem csak olcsók és könnyen kivitelezhetők, de közben segítik a kicsiknek felfedezni a körülöttük lévő világot, ráadásul mókásak is.

Kontrasztos képek, könyvek mutatása az 1-6 hónapos babának

A pici babák könnyebben tudnak figyelni az olyan képekre, amelyeken a színek nagyon kontrasztosak. Érdemes nekik minél több ilyen képet, könyvet mutatni, miközben mesélünk nekik arról, hogy miket látunk az ábrákon. Séta közben akár a babakocsira is akaszthatjuk a képeket.

játsszunk a babával (2)

Lufis baba

Ezt az ötletet Apa találta ki és imádta a kisfiú. Még a kislány szülinapi bulijáról maradt itthon héliumtöltő. Fogott Apa két, különböző színű lufit, madzagot kötött rájuk, és a kisfiú csuklójára kötözte őket. Írtó cuki volt, ahogy a hátán fekve nézegette a kisfiú, ahogy a keze mozgatásával táncoltatta a lufikat.

Táncoljunk a pár hónapos babával

Mi amúgy is elég muzikális családnak számítunk, szóval nálunk az, hogy a kislány gitárt ragad, Apa furulyázik, én meg énekelek, az tök alap. És hát igen, a táncolást sem vetjük meg. Apa rendszeresen léggitározik a kislánnyal, mármint úgy, hogy kislány maga a gitár. Szóval egy ilyesmi móka egy ilyen pici, pár hónapos babának persze még nem való, de nyugodtan emeljük fel a kicsit, és táncoljuk vele, miközben magunkhoz szorítjuk őt.

Tapizzunk különböző anyagokat a babával

Érdemes különböző anyagú, felületű tárgyakat összeválogatni, és a baba közelébe tenni, hogy meg tudja azokat fogdozni. Lehet közben mesélni neki arról, hogy milyen, ha egy anyag puha, érdes, vagy ha különböző hangokat ad ki. Nálunk például nagy sláger a műanyag zacskó. Imádja a kisfiú húzogatni azt, és mindig jókat kacag, ha megzörren a zacskó.

játsszunk a babával

Kukucsjáték

Gondolom ezt senkinek nem kell bemutatni. Imádom nézni, ahogy kukucsolás közben megörül nekem a kisfiú, ahogy elveszem a szemem elől a kezemet. De az is nagyon vicces szokott lenni, amikor egy textil pelust magára rángat a nagy játék közben, és hangosan kurjongat, miután megszabadult tőle.

Énekeljünk a testrészekről

Sajnos nem igazán vagyok otthon olyan magyar dalokban, amik segítségével a testrészekről taníthatjuk játékosan a babát, de biztosan több ilyen is van. Én a gyerekeimet kétnyelvűen nevelem, így jóval több angol dalt tudok, mint magyart. Angolul rengeteg különböző ének van, ahol ujjakat számolunk, testrészeket mondunk, és a lényeg, hogy ne csak énekeljünk, hanem érjünk is hozzá a gyerek adott testrészéhez dalolás közben.

Derult-egbol-terhesseg

Arcjáték

Ez a fiam egyik kedvenc játéka, és bár tök hülyének érzem magamat miközben pofákat vágok, a gyerek elmélyült tekintete és nevetgélése miatt mégis megéri csinálni. A lábamra szoktam őt fektetni, miközben játszok az arcommal. Hol csodálkozó fejet vágok, hol szélesre húzom a mosolyomat, hol durcizok egyet. Nagyon érdekes látni, hogy a pár hónapos fiam már most utánozza a mimikámat. Általában, ha kedves arccal nézek rá, vagy rámosolygok, ő is így néz vissza rám, ha viszont mondjuk lebiggyesztem a számat, akkor ő is hasonlóan reagál.

Természetesen mindegyik baba külön egyéniség, ráadásul mindegyik a saját ütemében fejlődik. Így semmi gond nincs, hogyha valamelyik játék nem köti le őt. Idővel mindenki ki tudja tapasztalni, hogy a saját gyerekét milyen típusú játékok szórakoztatják.

Rengeteg további ötletem van, hogy miket játszunk az 1-6 hónapos babával, jó olvasgatást!

Ha tetszettek az ötletek, oszd meg ezt az írást másokkal is.

Nagyobb gyerekekkel pedig javaslom, hogy fessetek tűzijátékot!

Ebben a cikkben olvashattok arról, hogy miképp érdemes a babával játszani.

Azanyja

Még több tartalomért lájkolj a facebookon. 🙂

Kitűzés a Pinteresten

Megosztom

Oszd meg a barátaiddal a bejegyzést