Tudom, hogy vannak ősanyák, akik számára egy újszülött ellátása meg sem kottyan. Akik ösztönösen tudják, hogy mikor, mit kell csinálni egy csecsemővel. Ha te, hasonlóan hozzám, nem ilyen típus vagy, akkor jó helyen jársz, mert megosztok veled 10 hasznos tippet az újszülöttedhez, amit a csecsemőosztályon tanítottak nekem.

Újszülött

Iuliia Bondarenko képe a Pixabay -en.

Korábban már meséltem arról ebben a cikksorozatomban, hogy sajnos a fiam koraszülöttként jött a világra. És bár súlyát tekintve nem volt korababa, de azért, mert a 36. héten született, egy bő hétig a koraszülött osztályon vendégeskedett. Mivel pár napra én is odaköltöztem, így nekem is volt szerencsém megismerkedni az ott dolgozó csecsemősökkel.

Tudom, hogy nagy általánosságban az anyák elégedetlenek a csecsemőosztály dolgozóival. Rengeteg rémsztorit hallottam és olvastam arról, hogy milyen lekezelően és flegmán bánnak az anyákkal, ahelyett, hogy segítenék őket.

Én szerencsére az első gyerekem születésénél sem tapasztaltam ilyen kirívó magatartást. De itt, a koraszülött osztályon a szavam is elakadt attól, hogy mennyire emberségesek voltak velem is, és a fiammal is. Ráadásul egy csomó hasznot tippet adtak az újszülöttemhez.

Ezeket szeretném most megosztani veled!

1. tipp – 3 óránként kell etetni a csecsemőt

Tudom, tudom, most sokan a szívükhöz kapnak, hiszen manapság az igény szerinti szoptatás van elterjedve. Ha engem kérdeztek, szerintem ez mindenki magánügye, és csinálja mindenki úgy, ahogy neki és a babájának a legjobb.

Én személy szerint szeretem, ha rendszer van a dolgokban. Így nekem teljesen megfelelt ez a felállás, amit a csecsemősök alkalmaztak, és itthon is törekedtem arra, hogy 3 óránként kapjon enni a fiam.

2. tipp – hason altatás

Íme a következő tipp, amiről nagyon megoszlanak a vélemények. Mind a hason, mind a háton fektetés, altatás mellett szólnak érvek és ellenérvek. De egy biztos, a fiamat minden alkalommal a hasára fektették le a csecsemősök. Mivel a kislányt is anno így altattam, ezért számomra most is természetes volt, hogy ez így rendjén van.

3. tipp – csuklón mérni a tápszer hőmérsékletét

Sajnos nekem nem adatott meg az, hogy csakis anyatejjel tápláljam a gyerekeimet, így nagyon örültem annak a tippnek, hogy miképp tudom leellenőrizni az elkészített tápszer hőjét.

Nagyon egyszerű útmutatást kaptam: csöppentsek pár cseppet a csuklóm belső részére, és ha forrónak érzem, akkor még várni kell. Ez amúgy azért van, mert ezen a részen a legvékonyabb a bőrünk, és itt tudjuk jól érzékelni, hogy mennyire meleg a tej.

4. tipp – a könnyű büfiztetés titka

Ha valaki tapasztalt már hasfájós csecsemőt, akkor az biztosan mindent el fog követni azért, hogy ezt megszüntesse. Ennek az egyik legjobb módja, ha rendesen megbüfiztetjük a babát. Nekem ez sokszor szenvedés volt anno, egyszerűen bárhogy veregettem a lányom hátát, az csak nem akart büfizni. Hasfájós is volt!

De most mutattak egy remek technikát, ami a következő. Vegyük fel a vállunkra az újszülöttet, és a hüvelyk – és mutatóujjunkkal egy enyhe nyomást kifejtve a baba gerince két oldalán, simogassuk a baba hátát lentről fölfelé. Szinte garantált a büfi!

5. tipp – a lefejt anyatejet össze lehet önteni 24-48 óráig

Mivel a babám nagyon gyenge volt a szopizáshoz, így arra kértek a csecsemősök, hogy fejjem le a tejet. Aztán a többszöri fejés során összegyűlt tejet tudtam neki odaadni cumisüvegből. E kapcsán kaptam a jó tanácsot, hogy a lefejt anyatej mennyiségeket nyugodtan összeönthetem, és a hűtőben tárolva akár 48 óráig is eltarthatom ott. A hivatalos ajánlások amúgy 24 óráról szólnak.

6. tipp – előre krémezett pelusok

Bevallom, ez a módszer nagyon megtetszett, mégsem alkalmazom. De simán el tudom képzelni, hogy ha ikreim lennének, akkor így csinálnám. Szóval itt az volt a módi, hogy a pelenkákra előre tettek popsikrémet, így gyakorlatilag „futószalagon” pelenkázhatták a kicsiket. A rutinjukkal pontosan tudták, hogy hova kell a krémet tenni, hogy az a babák fenekének a megfelelő részére kerüljenek.

7. tipp – mérni, hogy meddig szoptatunk

Amikor elkezdtem szoptatni a babát, feltűnt, hogy a csecsemősök mindig ránéztek az órára. Mikor megkérdeztem, hogy miért, az volt a válasz, hogy figyelik, hogy mennyi ideig szoptatom a gyereket. Azt mondták, hogy higgyem el, hogy egy éhes gyerek pár perc alatt kiszopja a tejet, és utána inkább már csak nyammog rajta. Tanácsolták, hogy 10-10 percnél többet ne hagyjam szopizni a babát, mert akkor lehet belefutni olyanokba, hogy valakinek másból sem áll az élete, csak abból, hogy eteti a babát. Bár sajnos nekem kevés ideig volt tejem, így nagyon kevés ideig szoptattam, de megfontolandó ez a tipp is szerintem.

Derult-egbol-terhesseg

8. tipp – felkelés után ne ringassuk a gyereket etetés közben

Na, ha valamiért, ezért többször is rám szóltak a csecsemősök. Nekem fel sem tűnt, csak, amikor mondták, hogy állandóan ringattam a babát etetés közben. Aztán meg csodálkoztam, hogy miért csukódik le a szeme, és miért alszik bele az etetésbe. Szóval hacsak nem akarjuk, hogy bealudjon a gyerek, ne ringassuk őt etetés közben!

9. tipp – az a jó, ha mindig van a pelusban pisi, és naponta 2-3 alkalommal kaki

Sokszor felmerül az ember lányában a kérdés, hogy mikor eszik eleget a baba. Hogy honnan tudjam, hogy minden rendben van-e. Erre két jó válasz van. Az egyik, hogy amennyiben a baba súlya gyarapszik, akkor sok gond nem lehet. A másik pedig szintén könnyen leellenőrizhető, hiszen csak meg kell nézni, hogy mindig van-e pisi a pelusban, illetve napi 2-3 kaki. Amúgy a csecsemősök az etetés előtti pelenkacserét javasolták, hiszen sok baba hajlamos arra, hogy kihányja az ételt, ha teli gyomorra kezdik el őket mozgatni.

10. tipp – még a paprika is puffaszt – érdemes elkerülni

Azt hiszem, hogy a legtöbb ember tudja, hogy szoptatás alatt óvatosan, vagy még inkább sehogyan sem szabad a hüvelyesekből fogyasztani. Örök szabály, hogy a K betűs ételek is puffasztanak. Na de hogy egy szimpla paprikával is csínján kell bánni! Ezt a tippet is a csecsemősöktől hallottam.

Úgy gondolom, hogy főleg az első gyerekes anyukák számára rengeteg újdonsággal és bizonytalansággal jár az, amikor megszületik a baba. Remélem, hogy nekik tudtam segíteni azzal, hogy megosztottam néhány hasznos tippet az újszülöttjükhöz!

Ha még többet olvasnál a témában, akkor ajánlom ezt a cikket.

Azanyja

Még több tartalomért lájkolj a facebookon. 🙂

Pin It on Pinterest

Megosztom

Oszd meg a barátaiddal a bejegyzést