Így januárra megérkeztek a tél első hideg napjai. Ilyenkor sok szülőben felmerülhet a kérdés, hogy a hideg miatt kimerészkedjenek-e a levegőre sétálni a kisgyerekükkel. Most nem térnék ki arra, hogy egy újszülöttet hány napos kortól, mennyi időre szabad kivinni. Úgy gondolom, ezt minden szülőnek elmondja a védőnője. Inkább a bölcsis, óvodás korosztály igényeiről szeretnék most mesélni nektek.
Túl kevés időt töltünk a szabadban!
Európai Uniós kutatások alapján sokkoló adatokra bukkantam. Az időnk 85-90 %-át töltjük benti tevékenységgel; ennyit vagyunk otthon, az irodában/óvodában/iskolában, boltban stb-stb. Ami még inkább elkeserítő az az, hogy bár laikusként azt gondolnánk, hogy a jól szigetelő ajtóinkkal és ablakainkkal ki tudjuk zárni a levegőszennyezettséget, de ez nem így van. Általánosságban elmondható, hogy a beltéri levegő kétszer olyan szennyezett, mint a szabadtéri.
Ezeket az adatokat ismerve még inkább egyértelművé vált számomra, hogy amennyi időt csak tudunk, azt töltsük a friss levegőn a gyerekkel, még télen is.
Rengeteg előnye van a szabad levegőn való játéknak!
További kutatások még több pozitív hozadékát bizonyították be a szabad levegőn való játéknak. Íme néhány ezekből:
A gyerekek boldogabbak, egészségesebbek lesznek fizikálisan és mentálisan is.
A gyerekek alapvető szükséglete a mozgás, a rohangálás. Ezt az igényüket sokkal jobban ki tudják élni szabadtéren, mintsem egy bezárt teremben. Egészségesebbek is lesznek, hiszen a napsütés hatására természetes úton jutnak D vitaminhoz. Ráadásul a mozgásnak és a friss levegőnek köszönhetően a kedvük is jobb lesz.
A természetben való időtöltés segít csökkenteni a stresszt, aminek főleg a városi gyerekek vannak kitéve. Gondoljunk csak bele abba, hogy egy mai kisgyereknek mennyivel több inger éri az agyát, mint az előző generációk gyermekeinek. Nem véletlenül van ma annyi hiperaktív, figyelemzavaros gyerek. A kicsik agya egyszerűen nem képes azt a rengeteg információt feldolgozni, amivel nap nap után találkoznak. Főleg megfelelő mennyiségű mozgás nélkül. Szakértők napi 2-3 órányi levegőn történő mozgást javasolnak, hogy a gyerekek ingerküszöbe vissza tudjon állni a normálisra.
További előnyök, hogy amennyiben a gyerek sok időt tölt odakint, és megismerheti, illetve felfedezheti a természetet, magabiztosságra tesz szert azáltal, hogy érteni, látni fogja az őt körülvevő világot.
A gyerekkori elhízás is megelőzhető.
A gyerekkori elhízás az egyik legsúlyosabb globális egészségügyi probléma a 21. században.
Míg régebben a gyerekek sokkal több időt töltöttek a szabad levegőn való mozgással, addig mára ezt felváltotta a tévénézés és a tabletnyomkodás. Mindez pedig párosulva az egészségtelen táplálkozással, könnyen vezethet a gyerekkori elhízáshoz. Egy elhízott gyerek pedig nagyobb eséllyel lesz elhízott felnőtt, ami pedig köztudottan egy sor különböző egészségügyi kockázatokat rejt magában.
A rendszeres testmozgás tehát már kisgyerekkorban is elengedhetetlen.
Miért fontos a rendszeres testmozgás?
Minél többet mozog egy gyerek és minél több energiát használ fel, annál több kalóriát fog elégetni. Ráadásul egy gyerek alapjáraton szeret játszani és ugrálni, szóval ne vegyük el tőlük ezt az örömet. Akár a futkározásról, a mászókázásról, az ugrálásról, vagy a labdázásról beszélünk is, mindegyik egy remek lehetőség arra, hogy átmozgassák a testüket. Bármilyen tevékenységet is folytasson a gyerek, az erősíteni fogja az izomzatát, az egyensúlyérzékét és a motorikus képességeit. Ezáltal is segítve az általános fizikai egészségét.
A gyerek jobban fog aludni.
A rendszeres, friss levegőn történő mozgás hatására a gyerek jobban fog aludni. A kültéri tevékenységek révén rengeteg mókás feladat vár a gyerekre, ráadásul mindez segíti a jó minőségű alvást és regenerálódást, amire minden éjjel szükségük van. Ha a gyerekek eleget mozognak a friss levegőn, akkor elfáradnak, és időben tudnak majd elaludni, és másnap kipihenten és tettre készen indulhatnak neki a következő napnak.
Mennyi időt érdemes télen kint tölteni a gyerekkel?
Általánosságban elmondható, hogy mínusz 10 fokig lehet a gyerekeket kivinni, és hogy minél nagyobb egy gyerek, annál több időt tölthet kint a hidegben. Egy óvodában például mínusz 5 fok alatt fél és háromnegyed óra között szokták kivinni őket. Nulla és mínusz 5 fok között ez az időtartam háromnegyed óra – óra közé tehető. Nulla fok felett pedig egy és másfél óra közötti időt tölthetnek kint a gyerekek.
Persze vannak olyan esetek, amikor nem tanácsos kimenni, hacsak nem feltétlen szükséges. Ez pedig a viharos szél, a nagy köd, a szmog riadó és a szakadó eső.
Remélem eloszlattam pár kételyt és azok, akik eddig a hidegtől való félelmükben nem mentek ki a gyerekkel sétálni, azok most jól beöltöznek, és útnak indulnak. Ahogy láthatjátok, egyes szélsőséges eseteket leszámítva még télen is jót teszünk azzal, ha napi egyszer-kétszer kivisszük a levegőre a gyerekeket mozogni.
Forrás:
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_03_1278
Azanyja
Még több tartalomért lájkolj a facebookon. 🙂