Azt hiszem kevés megosztóbb időszaka van az évnek, mint ilyenkor, amikor közeledik halloween ünnepe. És míg évről évre, kis hazánkban is egyre több helyen láthatóak a boltok polcain a különféle jelmezek, díszek és kiegészítők, míg sok ház ablakát vagy kertjét világítják be a faragott tökök, vagy éppen lámpásokkal felvonuló gyerekseregbe botolhatunk úton-útfélen, addig sokak szemében ez az egész „Amerika-majmolás” egyfajta szentségtörésnek számít, hiszen „Magyarországon nincsen halloween, nálunk mindenszentek van!”.

Valószínűleg sokak fejében azért is kevered(het)nek össze ezek az ünnepnapok, és azért is gondolhatják sokan, hogy aki halloweenezik, az nem tiszteli a halottakat, mert ez a három ünnep szorosan követi egymást a naptárban.

És persze ez sem a véletlen műve.

Mondhatnánk úgyis, hogy pont azért van halloween, mert van mindenszentek. Így téves azt gondolni, hogy a két ünnepnek semmi köze egymáshoz. Az már más kérdés, hogy korábban valóban nem volt divat a mindenszentek előestjét bármilyen formában is „megünnepelni”. De az, akit eddig az tartott vissza a halloweenezéstől, hogy nem akarja megsérteni az elhunytak emlékét, szerintem nyugodtan, lelkiismeretfurdalás nélkül próbálja meg élvezni ezt az ünnepet. Már, ha van kedve hozzá.

Halloween, mindenszentek, halottak napja

Nem célom részletesebben kitérni arra, hogy miképp alakult ki az ősi kelta hagyományok és a korai keresztény szokások keveredéséből a ma ismert halloween ünnep (akit érdekel, az kattintson ide: https://halloweenunnep.info/halloween-eredete/). De a lényeg, hogy maga a szó az All Hallows’ Eve-ből származik, ami magyarul annyit tesz: mindenszentek előestje.

Ezt a napot tehát nem véletlenül ünneplik október 31-én az angolszász országokban.

Másnap, november 1-én tartjuk a már teljesen kereszténynek, és mint ilyennek, itthon is ünnepnapnak számító mindenszenteket. Ezt pedig november 2-án a halottak napja követi (ha ezekről szeretnél bővebben olvasni, kattints ide: https://halloweenunnep.info/halloween-mindenszentek-halottak-napja/).

Derült égből terhesség halloweenhttps://azanyja.hu/konyv

A tökfaragás magyar hagyományai

Világít, mint Salamon töke!

Ismerős a mondás, igaz?

Bármilyen furcsának tűnik, Magyarországon igenis vannak hagyományai a tökfaragásnak, melyek a középkorból erednek.

Salamon, Árpád-házi magyar királyi herceg, hazánk hetedik királya volt 1063 és 1074 között. Uralkodása alatt trónviszályba keveredett unokatestvéreivel, Gézával és Lászlóval, akik a mogyoródi csatában le is győzték a királyt. Bár Salamon 1081-ben elismerte Lászlót királynak, de továbbra is terveket szőtt a trón visszaszerzésére, aminek hírére László elfogatta Salamont, és a visegrádi vár tornyába záratta, és még az ajtókat is befalaztatta. A legenda szerint az őröket utasították, hogy még éjszaka is figyeljék a rabot, így azok töklámpások segítségével világították meg Salamon ablakát, hogy lássák, hogy van-e mozgás. A töklámpások a rab megfigyelésén kívül a Dunán hajózóknak is támpontként szolgáltak, hiszen már messziről világítottak Salamon tökei.

Egy másik legenda szerint viszont maga Salamon gyújtott töklámpást, ezzel tudatva a Dunán hajózóknak, hogy még életben van.

Még Bálint gazda is ezzel szórakozott – Igenis divat volt a régi paraszti világban tököt faragni

Nincs rá pontos adatunk, hogy mikor kezdődött el itthon a tökfaragás hagyománya, de az tény, hogy már száz évvel ezelőtt is divat volt kifaragott és megvilágított tökökkel ijesztgetniük egymást a gyerekeknek, legalábbis Erdélyben biztosan. De több néprajztudós is gyűjtött össze erről szóló történeteket Szabolcs-megye és a Dél-Alföld területéről.

A Gyöngyösről származó híres Bálint gazda maga számolt be arról, miszerint:

„Gyermekkoromban azzal szórakoztunk a hosszú őszi estéken, hogy a jókora tököket kivájtuk, szemet, szájat vágtunk rá, és társaink rémületére este égő gyertyát állítottunk belé.”

(forrás: https://balintgazda.hu/minden-heten-szuret/januar/sutotok.html)

Félreértés ne essék, senkit nem szeretnék meggyőzni arról, hogy tököt faragni IGENIS kell, mert ez is egy magyar hagyomány. Csupáncsak szerettem volna felhívni a tökfaragást ellenzők figyelmét arra, hogy csak amiatt, mert más kultúrkörökben nagyobb kultusza van ennek az egész ijesztgetős mókázásnak október 31-én, attól még itthon is vannak régi időkbe nyúló hagyományai ennek a szórakozásnak.

Jó készülődést!

Források:

https://tudomanyplaza.hu/honnan-ered-a-fenylik-mint-salamon-toke-mondas/

https://tudomanyplaza.hu/a-tokfaragas-es-toklampas-eredete/

Azanyja

Még több tartalomért lájkolj a facebookon. 🙂

Kitűzés a Pinteresten

Megosztom

Oszd meg a barátaiddal a bejegyzést