Sosem felejtem el gyerekkoromban mennyire boldog voltam, amikor december 6-a reggelén sok más kisebb-nagyobb ajándék mellett megtaláltam a csokival töltött adventi naptáramat a csizmám mellé állítva. És igen, a bátyámmal ellentétben én kibírtam, hogy minden nap csak egy ablakot nyissak ki. Bár természetesen Mikulás napja volt a kedvencem, hiszen aznap hat szem csokit is befalhattam, bepótolandó az elmúlt napok ablakainak a kinyitását.

Gyerekfejjel persze baromira nem érdekelt, hogy a sok-sok csoki mennyire károsítja a fogaimat, vagy hogy mennyire egészségtelen csemegének számít. De szerencsére anyuék ügyeltek arra, hogy ne csak édességet hozzon nekünk a Nagyszakállú. Így a csizmánkba mindig kerültek könyvek, vagy bármi egyéb apróság, aminek ugyanúgy tudtunk örülni, mint a kindernek.

adventi naptár

Frame photo created by freepik – www.freepik.com

Én általában mindenben, így ebben a kérdésben is az aranyközépút híve vagyok. Személy szerint sajnálom azokat a gyerekeket, akik soha, semennyi csokit nem kapnak még ilyen alkalomból sem. De azzal sem tudok egyetérteni, amikor egy gyerek több kiló édességet eszik meg decemberben, mert mindenkitől csak azt kap.

Persze nálunk is voltak ebből a kérdésből konfliktusok családon belül. De azt hiszem, így a kislányom negyedik Télapójára talán eljutottunk a családtagokkal is oda, hogy ne vegyenek a gyereknek csokit halomszámra. Hiszen rajtunk kívül még vagy öt-hat helyről jön hozzá a Mikulás. Idén például nyáron is volt, hogy mi ettünk meg Apával a lejárni készülő drágábbnál-drágább csokikat, mert nem akartam minden nap adni belőle K-nek.

Én azt gondolom, hogy egy még a Télapóban hinni tudó és akaró kisgyerek mindennek tud örülni.

Így utánajártam, hogy az adventi zsákocskákat, ablakokat a klasszikus csokin kívül még milyen remek meglepetésekkel lehet megtölteni.

Ma már bármelyik bolt novemberi kínálatában találunk előregyártott, kisebb-nagyobb ablakokkal rendelkező adventi naptárat.

De, aki érez hozzá kedvet, az maga is készíthet egyedi „naptárat” a terveihez mérten. Például használhatunk különböző dobozokat, kinder belsőket, gyufás skatulyákat a kincseknek. Vagy varrhatunk nekik zsákokat, kiscsizmákat és fel lehet őket lógatni akár az ablakba is.

adventi naptár

Frame photo created by freepik – www.freepik.com

Ha nincs ötleted, de kedvet kaptál a házi készítésű adventi naptárhoz, látogass el a Pinterestre, üsd be a keresőbe, hogy home made advent calendar és könnyen elkészíthető, jópofa ötletek tucatjait fogod megtalálni.

És akkor most íme, néhány ötlet, hogy mivel is tölthetjük meg a zsákokat.

Akik szeretnek építeni

Azok a gyerekek, akik szeretnek építeni, kirakózni, biztosan örülni fognak, ha minden nap egy nagyobb legokészlet vagy egy több darabos puzzle részletét rakhatják ki. Érdemes arra figyelni, hogy bár december 24-re fog összeállni a teljes kép vagy készlet, attól még az egyes napokra jutó részfeladatoknak is legyen értelmük. Lehessen velük különálló módon is játszani, kirakni azokat. Ha esetleg nem lehetséges 24 darabra érdemben szétszedni a játékot, az ne vegye el a kedvünket. Közbe iktathatunk akár csak egy-egy napra, vagy minden másnapra valami egyéb apróságot, egy szaloncukrot mondjuk, vagy egyéb dolgot a most következő ötletekből.

derült égből terhesség

Minden napra egy kupon

Egy bizonyos kor fölött, és persze gyerektípustól függően, jó ötlet lehet kívánság kuponokat elrejteni az adventi naptárba. Érdemes átgondolni előtte, hogy nap nap után milyen kérésekbe futunk bele, amikre egy sima hétköznap talán nemet mondunk. De így ünnepek előtt mégis úgy érezzük, hogy megajándékozhatjuk vele a gyerekünket.

Pl. „Te választhatod ki, hogy mit főzzön ma anya.” „Ma elmehetünk a kedvenc cukrászdádba és bármelyik sütit kiválaszthatod.” „Családi mozizás, te választod a mesét.” „Ma este párnacsatázunk.” Stb-stb.

Kreatív gyerekeknek

Ha a kicsi szeret kreatívkodni, rajzolni, feladatokat megoldani, akkor nagy örömet fog neki okozni, ha minden napra elrejtünk az ablak mögött egy-egy kifestő lapot, feladatlapot, színezőt, labirintusokat, ragasztani-színezni való sablonokat, és így kedvére ügyeskedhet velük.

adventi naptár

Photo by Markus Spiske on Unsplash

A mütyűröket kedvelőknek

Az olyan típusú gyerekek, akik bármivel eljátszanak, nagyon fognak örülni, ha az adventi naptár ablakait kinyitva gyöngyöket, matricákat, tetoválásokat, nyomdákat, üveggolyókat, színes radírokat, ujjbábokat találnak.

A mese szerelmeseinek

Ha a ti gyerkőcötök is legalább annyira szereti a meséket, versikéket, mint az én lányom, akkor tuti siker lesz, ha naponta új és új, rövidebb, karácsonyhoz köthető történetekkel ismerkedhet meg. Javaslom, hogy keressetek rá a neten a ti ízléseteknek, vallásotoknak megfelelő mesékre, dalokra és akár kinyomtatva, akár kézzel írva egy papírra, rejtsétek el őket a zsákokba. Egy-egy jó példa: Weöres Sándor: Száncsengő; Zelk Zoltán: Télapó és a hóember; Aranyosi Ervin: Karácsonyra mit kérjek, mit adjak?; Mennyből az angyal, stb-stb.

Igazi csajoknak

Vannak olyan kislányok, akik már egészen kicsi korukban borzasztó nőcisek. Ők értékelni fogják, ha különböző csillogó-villogó hajgumikat, hajcsatokat, tetkókat, karkötőket, nyakláncokat találnak majd minden reggel a naptárjukban.

Bármelyik fenti ötlethez tudom javasolni, hogy ha nem is akarjuk az összes ablakot csecsebecsékkel megtölteni, egy-egy gyümölcspürével (melyik gyerek nem szereti a Kubut?) , gyümölcsszelettel, nyalókával, pez cukorral, gumicukorral fel tudjuk dobni a választékot.

És hogy ezek után én miket fogok elrejteni az adventi naptárba?

Idén úgy döntöttem, hogy a fenti ötletek majd mindegyikét fel fogom használni. A lányom imádja a matricákat, a meséket, a dalokat, szeretünk kreatívkodni. És hát igen, az édességet sem veti meg. Így minden napra más-más fajta meglepetést fog rejteni a zsákocska.

Jó karácsonyi készülődést kívánok nektek és remélem, hogy a gyereketek arcára mosolyt fogtok tudni csalni egész decemberben.

Azanyja

Még több tartalomért lájkolj a facebookon. 🙂

Kitűzés a Pinteresten

Megosztom

Oszd meg a barátaiddal a bejegyzést