Emlékszem évekkel ezelőtt, ha valaki szelektíven gyűjtötte a szemetet, az furcsa embernek számított, hiszen „minek bajlódni a szétválasztásával, amikor jön a szemeteskocsi, és úgyis egybe önti össze a korábban szétválasztott szemetet”. Szerencsére ma már a legtöbb háztartásban is rájöttek, hogy mekkora jelentősége van a környezettudatosságnak, és azt tapasztalom, hogy az emberek nagy része ki is veszi a részét ebből, lehetőségeihez mérten.

A mai napon néhány tippet hoztam Nektek, hogy mire figyeljetek oda, ha karácsonykor is fontos számotokra a környezetetek védelme.

1. Karácsonyfa

Nem leszek álszent, számomra is elképzelhetetlen a karácsony, élő karácsonyfa nélkül. Épp ezért nagyon örülök, hogy ma már egyre több környezetvédő ügynökség mondja azt, hogy még az élő, kivágott fenyő is kevésbe környezetszennyező, mint a műanyag változata.

Ezen kívül itthon is egyre elterjedtebbek a földlabdás verziók, amiket az ünnep után vagy el lehet ültetni, vagy akár vissza is lehet vinni az adott kertészetbe, és még az áruk egy részét is visszakaphatjuk.

Egyre több helyen láttam olyat is, hogy a család a kertjükben nővő fenyőt díszítette fel, vagy éppen otthon, saját maga készített alternatív fenyőfát; ezeket is jópofa ötletnek tartom.

Ma már van olyan lehetőség is, hogy interneten, fényképek alapján kiválasztod, és megrendeled azt a fát, amelyik megtetszik. Ez azért nagyon jó öltet, mert csak és kizárólag azokat a fákat vágják ki, amikre rendelés érkezett, és 24-én nem állnak ott az árusok többszáz eladatlan fenyővel, amiket totál feleslegesen vágtak ki.

2. Környezetkímélő kivilágítás, dekoráció

Nincs is annál szebb, mint amikor hazaérünk, és meglátjuk a kivilágított ablakainkat és a karácsonyi dekorációt. Ja, de igen, ha led-es világításokat használunk! Így máris sokat tettünk környezetünk védelmében. Főleg, ha ezeket be is lehet időzíteni, és nem egész nap mennek, csak amikor mi is élvezni tudjuk őket.

Ezen kívül bármilyen hívogatóak is, nem kell minden évben új dekorációt venni a lakásba., vízkeresztkor szépen el kell őket csomagolni és adventkor elővenni őket. Ha jó helyen tárolod a díszeket, és vigyázol rájuk, éveken át szépíthetik a lakásodat.

3. Csomagolóanyagok

Még belegondolni is rossz abba, hogy hány millió tonnányi szemét keletkezik az ünnepek alatt. Ennek legértelmetlenebb része szerintem az, hogy szépen becsomagoljuk az ajándékokat, amiket átadás után mindenki foggal-körömmel tép szét. Mi évek óta már többször felhasznált papírzacskókban adjuk át az ajándékokat, de ha ragaszkodtok a klasszikus csomagoláshoz, akkor mindenképpen használjatok újra felhasználható, papír csomagolást, esetleg a kisebb dolgokat be lehet tenni újságpapírba is.

Valószínűleg nem lesz mutatós, de engem személy szerint cseppet sem zavarna. A gyerekeket meg úgyis csak az érdekli, hogy minél gyorsabban megszabaduljanak tőle. Felejtsük el a műanyag szalagokat, celluxot is, ma már szinte mindenhol lehet kapni természetes anyagból készült kötöző anyagokat is.

4. Ajándékozás

Állítom, hogy az ajándékok fele vagy a kukában landol, vagy pedig két ünnep között sorban állnak vele az emberek, hogy visszacseréljék. Gondoljuk át kétszer, hogy kinek mit veszünk! Az ajándék tényleg legyen olyan, aminek a másik örül.

És próbáljuk meg ezek közül is a környezetkímélő dolgokat előnyben részesíteni. Gyerekeknek (is) simán lehet venni szép állapotú, de használt játékot. Mi is vettünk már így több ajándékot a gyereknek (nem reklamált sohasem), és adtunk már tovább mi is már nem használt játékot. És a legfontosabb. Soha, senkinek ne ajándékozz élő állatot!

5. Étel

A legfőbb probléma a karácsonyi étkezéssel kapcsolatban az, hogy rengeteg étel végzi a kukában. Mérjük fel, hogy pontosan hány embert fogunk vendégül látni, és hogy ez mekkora adag étel főzését kívánja meg.

Értem én, hogy ciki, ha valakinek nem jut már a töltött káposztából, de az a pazarlás, ami karácsonykor megy, engem felháborít. A másik jó öltet, hogy legyen leosztva, hogy ki mit hoz. Valaki főzze meg a levest, valaki a főfogást, megint másik ember a desszertet. Így elkerülhető, hogy mindenből dupla (tripla) adag kerüljön az asztalra.

A karácsony szerintem a legfontosabb ünnepnek számít. Hagyományai vannak, amikhez szeretünk ragaszkodni. De mégis a fent felsorolt apróbb változtatásokkal rengeteget tehetünk mi magunk is azért, hogy a gyermekeinknek és unokáinknak is lehetősége legyen még 50 év múlva is megünnepelni a karácsonyt.

Ha pedig érdekel, hogy szerintem hogyan tudsz igazán segíteni karácsonykor, akkor kattints erre a cikkemre.

Azanyja

Még több tartalomért lájkolj a facebookon. 🙂

Pin It on Pinterest

Megosztom

Oszd meg a barátaiddal a bejegyzést