Amikor először mondta ki a krupp szót a doki, én csak annyit tudtam mondani, hogy hála a jó égnek, hogy nem tüdőgyulladás (az első élményemről a kruppról és a sokkomról itt és itt olvashatsz). De az orvos gyorsan lelohasztotta a lelkesedésemet, hiszen súlyosabb esetekben előfordulhat, hogy annyira nem kap levegőt a gyerek, hogy kórházba kerül.
Nálunk szerencsére a kruppnak csak egy enyhébb változata szokott előfordulni, de nagyon ijesztő tud lenni, amikor majd megfullad a gyerek, annyira köhög.
Szeretném összegyűjteni Nektek, hogy mik a krupp legjellemzőbb tünetei, és hogy milyen trükkökkel tudjátok enyhíteni őket.
Nézzük meg először is, hogy mi az a krupp?
A krupp egy általában vírusos eredetű fertőzés, mely a légutakat támadja meg, gyulladást okoz, a nyálkahártya megduzzad, és emiatt a légutak beszűkülnek, így belégzéskor nehezebben jut el a levegő a tüdőbe. Általában a gyulladás kiterjed a hangszálakra is, emiatt sokszor a gyerek be is reked.
Miről ismerhető fel a krupp?
- Legtöbbször megelőzik a nátha tünetei, nálunk az orrfolyás jelenik meg mindig először, de gyakori a levertség, bágyadtság, esetleg láz is.
- Az első és legbiztosabb jele a száraz, ugató köhögés, ami leginkább éjszaka, hajnalban jelentkezik (szerintem, aki egyszer ezt hallotta, utána egyből felismeri, annyira egyedi).
- A gyerek nehezen veszi a levegőt (szerencsére ez nálunk nem fordul elő).
- Belégzéskor sípoló hangot hallunk (na, ilyet már hallottam én is).
- A gyerek bereked (minden egyes alkalommal).
- Az őszi-téli időszakban lehet számítani rá, illetve kimutathatóan súlyosbítja a tüneteket a szmog (mi is csak ilyenkor futottunk bele ebbe a betegségbe).
- Amit ugyan nem írnak a szaklapok, de én folyton tapasztalok, az az, hogy a gyerek konkrétan nem bírja lenyelni a nyálát, szóval ilyenkor mindig sajnálom, hogy a babakori nyálfogóitól már megszabadultam, mert durvább nyálzása van, mint amikor 4 foga jött egyszerre.
- Illetve amit még megfigyeltem az az, hogy vízszintes helyzetben sokkal erősebb a köhögés, és akkor is, ha a hideg időből bejövünk a meleg helyiségbe.
Mivel tudod enyhíteni a köhögést?
- Ha nagyon pici a baba, vagy először találkozol ezzel a betegséggel, mielőbb vidd el orvoshoz, hogy ő is megállapítsa, hogy valóban kruppról van-e szó. Mi első alkalommal kaptunk kupot is, illetve nyákoldót írt fel a doki, ez utóbbi recept nélkül is kiváltható, mi mindig tartunk itthon ilyet, hogy ha már meghallom ezt a jellegzetes ugató köhögést, akkor el tudjuk kezdeni alkalmazni.
- Éjszaka ne fűtsd be a gyerek szobáját, inkább a gyereket öltöztesd fel jól és/vagy takard be több réteggel. Volt már, hogy arra keltünk fel, hogy nagyon köhögött a kislány, kicsaptuk az ablakot és „kilógattuk” a gyereket, hogy szívja be a hideg levegőt, amitől viszonylag gyorsan abba is maradt a köhögő roham.
- Hideg ételek, italok fogyasztása, mi idén szeptemberben futottunk bele előszőr a krupp-ba, és mivel nagyon meleg volt, így fagyi kúrára fogtuk K.-t. 😊
- Hidegpárásító használata, nálunk ez bevált.
- Az ágy fejrészét célszerű megemelni ilyenkor picit, így könnyebben kap levegőt. (ezt a trükköt a bölcsiben tanultam, és nálunk működik)
- Ha sír a gyerek, próbáld meg mielőbb megnyugtatni, mert a sírástól még erősebb lehet a köhögése.
Nálunk a kruppos köhögés kb. 2-3 napig szokott tartani, utána lehet hallani, hogy elkezd hurutosan köhögni (ami azért jó, mert elkezd felszakadozni a váladék, amit kiköhög a gyerek) de a köhécselés még akár 1-2 hétig is elő szokott fordulni.
A végére pedig egy jó hír: a legtöbb esetben a gyerek iskolás korára kinövi a kruppra való hajlamot, egyrészt mert fejlődik az immunrendszere, másrészt pedig a gyerek fejlődésével a légutak átmérője is növekszik, így a levegő könnyebben áramolhat.
Azanyja
Forrás:
https://www.doktorpalanta.hu/betegsegleirasok/krupp/
https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/krupp/370?autorefreshed=1
https://www.webbeteg.hu/cikkek/gyermekgyogyaszat/935/a-krupp-okok-es-kezeles